Absolwentka studiów magisterskich na kierunku dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów podyplomowych na kierunku psychodietetyka w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie. Wiedzę, umiejętności oraz kompetencje w pracy z pacjentami zdobywała między innymi na oddziałach licznych warszawskich placówek opieki zdrowotnej. Swoją karierę zawodową rozpoczęła publikując liczne artykuły o tematyce żywieniowej na portalu „WieszJ Na studiach chętnie uczestniczyła w wielu inicjatywach naukowych. W ramach wyjazdów organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Dietetyków, którego była aktywnym członkiem, prowadziła wykłady, warsztaty oraz poradnictwo żywieniowe dla kuracjuszy w Nałęczowie. W trakcie studiów zaangażowała się także w projekt „Jeść lepiej – żyć lepiej” organizowanym przez Polską Federację Banków Żywności wśród dzieci warszawskich szkół podstawowych. W ramach tego przedsięwzięcia, tworzyła autorskie scenariusze lekcji i zajęć praktycznych, mających na celu zwiększenie świadomości żywieniowej i popularyzację jedzenia warzyw i owoców wśród najmłodszych. Dodatkowo, wzięła udział w kolejnym projekcie Polskiej Federacji Banków Żywności „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, którego nadrzędnym celem była nauka i zaznajomienie przyszłych i obecnych matek z aktualnych schematem żywienia niemowląt i małych dzieci. Organizowała wykłady i szkolenia, których tematem przewodnim było wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych do diety dziecka, już na samym początku jego życia. Projekt ten obejmował podopieczne domów samotnej matki oraz Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie Warszawy.
Jest autorką książek „Kaszoterapia” oraz „S.O.S. dla tarczycy. Dieta w Hashimoto”. W wolnych chwilach pisze bloga za pomocą którego popularyzuje zwiększenie spożycia kasz i pokazuję, w jaki sposób włączyć je do diety. Dzięki tak dużej popularności bloga, Anna Kowalczyk stała się ambasadorką kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, kasza na zdrowie, kasza na co dzień”, która skupia się na propagowaniu spożywania kasz wśród małych dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży. W roli eksperta udzielała także wielu wywiadów, między innymi do Polskiego Radia oraz radia TOK FM, gdzie tłumaczyła, dlaczego i w jaki sposób włączyć kaszę do diety dziecka, oraz jak ważną rolę odgrywa ona w kształtowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych.
Swoim pacjentom pokazuje, że dieta to nie wyrzeczenia a trwały element zdrowego stylu życia, który wcale nie tak trudno wprowadzić w naszą codzienność. Zaprasza do współpracy szczególnie tych pacjentów, którzy borykają się z nadwagą i otyłością, zajadają stres i emocje, cierpią na choroby autoimmunologiczne, a także cukrzycę typu I i II, PCOS i zespół jelita drażliwego.